Girls Teams

2024 WEST BASKETBALL NEWCASTLE

GIRLS TEAM LISTS

* Final teams, no changes will be permitted *
Please Note: divisions are indicative, andteams may commence grading in different divisions or moved after grading rounds.

 

U12 GIRLS

 

Division 1 

West Flyers
Coach: Adam Melmeth
Manager: Kate Headley
Iris Frost
Edie Walker Henderson
Mia Headley
Darby Lennox
Romaea Melmeth
Indie Smith
Mira Vipin 

West Mercury
Coach: Sam Harman
A/Coach: Stephen Kidcaff
Manager:Kirily Ryan
Annabella Bergqvist
Isis Brown
Willow Calvert
Ivy Hamilton
Poppy Harman
Mila Kidcaff
Phoenix Marshall
Rosie Williams

 

Division 2/3 

West Sapphires
Coach: Isabella Melville & Madelin Wright
Summer Eggins
Rose Kostyrka
Holly Lacey
Milly Lancaster
Matilda Lynch
Natasha Piper
Isla Wilkins

 

 

U14 GIRLS

 

Division 1  

West Sparks
Coach: Mark Hurley
Ava Buchanan
Maddison Chicken
Scarlett Hurley
Matilda Lawrence
Genevieve Luckey
Addyson McAlpine
Paige Sng
Serafina Wilfert

West Lynx
Coach: Adam Melmeth
Manager: Kate Headley
Violet Frost
Priya Hampshire
Grace Headley
Maleeha Alam Khan
Ameka Melmeth
Lamija Pavlovic
Sophie Roberts
Scarlett Rogers

 

Division 2

West Flames
Coach: Josh Keith
Manager: Renay Keith
Indi Haynes
Ava Keith
Georgia Kelly
Mackenzie Lennox
Heidi McPhail
Brooke Slater
Eva Stephenson

 

Division 3/4

West Gems
Coach:  Archie Melville & Amelie Taylor
Manager: Tracy Melville & Danielle Taylor
Lori Brooks
Olivia Brown
Mia Hearne
Clancy Hogan
Evie Jensen
Emily Menzies
Imogen Perry 
Allira Rodd

West Panthers
Coach: Jenny Vazquez
Hannah Mary Anu
Charlotte Hitchcock
Bonnie Hughes
Maya McGregor
Sienna Michilis
Alice Power
Ciara Purssell
Remy Suprano
Marli Tolhurst 

West Comets
Coach: Brett Teasdale
Mia Alayyan 
Isla Carr
Annie Downer
Alana Knox
Claire Lacey
Olivia Pollard
Isabella Teasdale
Paige White-Woodland

 

 

U16 GIRLS

 

Division 1 

West Heat
Coach: Damian Sawang
Manager: Danielle Taylor

Salaam Elsamani
Zoe Keeble
Farrah Luckey
Isla Rafty
Abigail Sawang
Amelie Taylor
Annabelle Vazquez
Zara Wherrett 

 

Division 2

West Thunder
Coach: Katie Imhoff
Georgia Brown
Stephanie Imhoff
Eshaal Alam Khan
Heidi Krause
Mila Leal-Henville
Isabelle Love
Elizabeth Spannenberg
Madelin Wright 

 

Division 3 

West Eagles
Coach: Tim Eckersley
Chanel Boudan
Sierra Boyd
Grace Burnes
Amihan Eckersley
Serena Eckersley
Zara Leeson
Laura Pfeiffer
Ayla Young
 


Division 4

West Blaze
Coach: Jenny Vazquez
Manager: Karen La Fou
Marie Betts
Abbie Hartnett
Audrey La Fou
Amber Lindsay
Luscia Prior
Meg Rayner

 

U18 GIRLS

 (For Division 1 girls, we are awaiting an outcome of comp structure, to be confirmed)

 

Division 2

West Marvels
Coach: Geoff Ingram
Kiara Barr
Gracy Baxter
Charlie Browne
Evie Grayson
Chloe Griffin
Hadley Ingram
Ava  Lloyd
Natasa O’Donohue
Keira Watts

West Mystics
Coach: Derrek Lush
Bailie Clark
Sofia Cooper
Ariella Doyle
Miley Dreier
Shiloh James-Calvert
Madelyn Lush
Georgie Matthews
Anika Pulsford
Abbi Puslednik

  

Division 3

West Opals
Coach: Diane Ponsen
Rosa Crispin
Julia Doughan
Tilly Hay
Zara Johnson
Arabella Ponsen
Amelia Ross
Gabriella Ross
Jemma Turner

West Storm
Coach: Josh Keith
Nourseen Abdelsalam
Nada Abdelsalam
Taylah Cranfield
Nakieta Lambert
Hope Wilson