2021 Girls Teams

 

2021 WEST BASKETBALL NEWCASTLE GIRLS TEAM LISTS

* Final teams, no changes will be permitted *

The first three weeks of competition will be “grading rounds” and teams may be moved up or down a division during this time. 
Trainings are held at Newcastle Basketball Stadium (NBS) on Sundays, or Macquarie College on Mondays.

 

Divisions below are indicative, and teams may commence grading in different divisions.

 

U12 GIRLS

Division 1

West Sapphires
Coach: Adam Melmeth
Tiana Burke
Madison Chicken
Salaam Elsamani
Grace Griffis
Hannah Hill
Farrah Luckey
Evie Luckey
Ameka Melmeth
Chareti Swain
Training 4-5pm Sundays at NBS

 

Division 2

West Comets
Coach: Riley Todd
Grace Headley
Amber Lindsay
Isabelle Love
Lucy McDonald
Laura Pfeiffer
Olivia Pollard
Lexi Searles
Ayla Young
Training 3-4pm Sundays at NBS

West Lightning
Coach: Alison Clark
Miami Boudan
Chloe Clark
Emmeline Conden
Allison Gardiner
Allegra Michelini
Ivy Moffitt
Marlie Owers
Lamija Pavlovic
Training 3-4pm Sundays at NBS

West Lynx
Coach: Mark Hurley
Charlotte Blackmore
Grace Donegan
Scarlett Farrelly
Scarlett Hurley
Matilda Lawrence
Mila Leal-Henville
Chelsea Tame
Maddi Turner
Training 2-3pm Sundays at NBS

 

Division 3

West Stars
Coach: Keely Audet
Lori Brooks
Mia Filipitsch
Priya Hampshire
Evie Harrison
Emily Hayes
Maddison Mitchell
Isabella Teasdale
Lexie Watts
Training 3-4pm Sundays at NBS

West Panthers
Coach: Isla Rafty & Zara Wherrett
Parnia Faisal
Violet Frost
Maleeha Khan
Jaida Maguire-Scarvelli
Evie Martin
Paige Sng
Eva Stephenson
Serafina Wilfert
Training 3-4pm Sundays at NBS

 

 

****************************************************************************************************************

 

U14 GIRLS

Division 1

West Flyers
Coach: Al Wherrett
Kaylah Broadhead
Payton Eaves
Zoe Keeble
Savannah McIntyre
Ella McNamara
Isla Rafty
Abigail Sawang
Annabelle Vazquez
Zara Wherrett
Training 4-5pm Sundays at NBS

 

Division 2

West Opals
Coach: Grace Stevens
Julia Doughan
Zara Johnson
Amelia Ross
Kirra Smith
Poppy Smithson
Evelyn Smithson
Kayla Sng
Madelin Wright
Training 4.30-5.30pm Mondays at Macquarie College

West Mystics
Coach: Ava Rafty
Kiara Barr
Chloe Griffin
Shiloh James-Calvert
Ava Lloyd
Arabella Ponsen
Anika Pulsford
Abbi Puslednik
Training 3-4pm Sundays at NBS

 

Division 3

West Garnets
Coaches: Poppy and Phoebe Doran
Marie Betts
Faleesha Faisal
Eshaal Alam Khan
Audrey La Fou
Lara McKelvey
Luscia Prior
Islay Scheerlinck
Elizabeth Spannenberg
Training 3-4pm Sundays at NBS

West Storm
Coach: Geoff Ingram
Charlie Browne
Hadley Ingram
Emily Johnson
Sophie Lee
Alina Ma
Natasa O’Donohue
Keira Watts
Training 5.30-6.30pm Mondays at Macquarie College

 

****************************************************************************************************************

 

U16 GIRLS

Division 1

West Spirit
Coach: Holly Keeble
Olivia Cullen
Phoebe Doran
Poppy Doran
Ella McCluskey
Isabella Melville
Anya Mullaney
Training 4-5pm Sundays at NBS

 

Division 2

West Fire
Coach: Nyssa Kelly
Chloe Archer
Halle Blight
Cadence Campbell
Tammie Fielding
Emily Gale
Olivia Hughes
Ella Kidcaff
Nataya Owers
Training 4-5pm Sundays at NBS

West Flames
Coach: Hannah Rowe
Lillie Croal
Bethany Evans
Claire Foody-Smith
Layla Grant
Rachael Kelly
Ella Koen
Grace McCluskey
Ashley Thurgate
Training 4.30-5.30pm Mondays at Macquarie College

 

****************************************************************************************************************

 

U18 GIRLS

Division 1

West Heat
Coach: Josh Keith
Isabella Allan
Isabella Belavic
Sophie Garland
Jessica Harris
Rosalie Huber
Athiana Kelly
Mariah Radburn
Riley Todd
Training 4-5pm Sundays at NBS

West Phoenix
Coach: Erica James
Mala Blackley
Hannah Chicken
Imogen Davies
Ellarna Gayler
Ava Rafty
Hannah Rowe
Ella Wherrett
Training 4-5pm Sundays at NBS